Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Skrzydła
Pracując z rodzicami wspieram ich przygotowując plany dietoterapii dla dzieci i młodzieży w szczególnych potrzebach rozwojowych tj.: wcześniactwo, zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwości, schorzeniach neurologicznych, zaburzeniach odżywiania, w alergiach pokarmowych, w nadwrażliwościach i nietolerancjach pokarmowych, chorobach metabolicznych.

Wyniki badań naukowych wykazały ścisłą zależność miedzy żywieniem, a rozwojem fizycznym i umysłowym dziecka.
Nieprawidłowe żywienie dziecka może spowodować zarówno głód ilościowy, jak i jakościowy, wynikający z niedoborów pokarmowych, a co za tym idzie braku wielu niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niezwykle ważne jest specjalistyczne komponowanie codziennej diety w przypadku dzieci ze szczególnym naciskiem na wszelakie zaburzenia rozwoju mające silną zależność z zaburzeniami układu nerwowego, immunologicznego i pokarmowego.
Zwyczaje żywieniowe i sposób jedzenia dzieci bez kształtowania właściwych nawyków żywieniowych i świadomego zarządzania odżywianiem mogą czynić ich dietę niedostateczną, co może istotnie wpływać na pogłębienie się istniejących zaburzeń rozwojowych.
Celem interwencji żywieniowej jest wspomaganie rozwoju dzieci poprzez zastosowanie właściwie zbilansowanej, specjalistycznej i zindywidualizowanej diety, która może doprowadzić do znacznej poprawy stanu zdrowia.
Rodzaje wdrażanych protokołów żywienia u dzieci:
- Dieta bez glutenu i bez kazeiny B/G B/K
- Dieta przeciwgrzybiczna w kandydozie
- Dieta eliminacyjna w alergii czy nietolerancji pokarmowej IgG
- Dieta niskohistaminowa
- Dieta niskoszczawianowa
- Dieta specyficznych węglowodanów SCD
- Dieta GAPS
- Dieta Bena Feingolda (też w ADHD)
- Dieta Failsafe
- Dieta z ograniczeniem salicylanów
- Dieta ograniczająca nikiel
- Dieta antyhistaminowa
- Dieta metaboliczna
- Dieta rozdzielcza i alkalizująca
- Dieta niskopurynowa
