Dieta LCHF
Łagodniejsze keto
LCHF to skrót z angielskiego ”Low Carb High Fat” co można przetłumaczyć na „Mało węglowodanów, dużo tłuszczy”. Polega to na ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz większej ilości zdrowych tłuszczy. Brzmi znajomo? Tak, jest to dieta bardzo podobna do diety ketogenicznej. Można powiedzieć, że LCHF to mniej restrykcyjne keto dla początkujących.
Oznacza to że jej działanie jest bardzo podobne do działania diety ketogenicznej.
Pomaga utrzymać prawidłową wagę, a żeby tego było mało jest bardzo przydatna w leczeniu wielu chorób i schorzeń typu depresja, cukrzyca czy różnego rodzaju choroby serca. Obniżenie poziomu węglowodanów w diecie bardzo pozytywnie wpływa również na gospodarkę hormonalną szczególnie u kobiet ze zdiagnozowaną insulinoopornością czy PCOS, jednak tutaj polecałabym jednak dietę stricte ketogeniczna, aby zwiększyć skuteczność zmiany sposobu żywienia. Tutaj proponuję poczytać wpis o diecie ketogenicznej, gdzie dokładniej opisany jest mechanizm tego jak działa na nasz organizm zmniejszenie podaży cukrów na rzecz produktów odzwierzęcych, oraz jakie są przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju diety.
No dobrze, wiemy już, że LCHF to łagodniejsze keto, tylko co to oznacza w praktyce? Spieszę z odpowiedzią. Otóż przede wszystkim LCHF jest mniej restrykcyjne. Na diecie keto tłuszcze powinny stanowić około 80% diety, z kolei na LCHF spożycie tłuszczy wynosi około 50-60% wszystkich dziennych makroskładników. Jedynym minusem jest to, że LCHF nie wprowadzi nas w ketozę, która jest bardzo pożądanym stanem w leczeniu. Dodatkowo LCHF w przeciwieństwie do keto pozwala na spożywanie większości owoców i warzyw, jest więc o wiele prostsza dla osób początkujących, ponieważ proponuje większe pole do popisu, jeśli chodzi o planowanie posiłków.
Czy warto stosować dietę LCHF
Jeśli nie miałeś/aś nigdy styczności z dietą ograniczającą spożycie węgli, a chcesz poprawić swoje zdrowie i gospodarkę hormonalną, to proponuję zacząć właśnie od LCHF, a później przejść na pełną dietę ketogeniczną. To co? Jesteś gotów powiedzieć „Do widzenia” fast-food-om i słodyczom i naprawić swoje zdrowie? Jeśli tak to zapraszam i trzymam kciuki.