Dieta Paleo

Dieta naszych przodków

Dieta paleo, jak nazwa wskazuje ma upodabniać dietę z początków istnienia ludzkości. Opiera się na założeniu, że praludzie jedli tylko to co udało im się złowić, upolować czy uzbierać. Dodatkowo zakładamy, że skoro prowadzili koczowniczy tryb życia to nie mogli siać i zbierać zbóż i strączków.

W skrócie oznacza to że eliminujemy z codziennej diety wszystko co przetworzone i nienaturalne a wszystkie pokarmy które przyjmujemy powinny pochodzić z naturalnych źródeł.

Jeśli chodzi o jadłospis, wśród dozwolonych produktów znajdziemy na pewno ryby, mięso, jajka, orzechy, owoce i warzywa. Nie możemy się jednak spodziewać dużej ilości soli,  produktów zbożowych, przetworzonych strączkowych oraz produktów mlecznych tj. sery, kefiry, jogurty.

Biorąc pod lupę zalety dla zdrowia na pewno można wymienić regulowanie gospodarki lipidowej i insulinowej, oraz ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi. Jak widać nie ma ona aż tak mocnego wpływu na nasz organizm jak można by się spodziewać po ograniczeniu niezdrowej żywności, jednak nie oznacza to, że nie można jej stosować. Należy jednak pamiętać, że żadnej diety nie powinno się stosować na własną rękę i warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą i zrobić odpowiednie badania, aby  nie doprowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie i większych problemów zdrowotnych.

Dużo również zależy od osobistych preferencji. Jak widać diet do wyboru jest bez liku, a do każdej choroby czy schorzenia można dobrać inny sposób żywienia, bo tak naprawdę głównym wspólnym mianownikiem jest to że mogą pomóc schudnąć i przy odpowiednim doborze ćwiczeń wyrzeźbić sylwetkę. Jako dietetyk kliniczny jednak wychodzę z założenia, że u podstaw każdej choroby czy schorzenia poza predyspozycjami genetycznymi leży też nieprawidłowa dieta.

Czy warto stosować dietę paleo?

Jeśli nie stwierdzono u ciebie przeciwwskazań do podjęcia diety paleo i chcesz się jej podjąć to zapraszam po przykładowy jadłospis.