Dieta GAPS

Przynieś ulgę swoim jelitom

Dieta GAPS to bardzo ciekawa dieta, pod względem jej pochodzenia i pomysłu na nią. Jest bowiem wynikiem wieloletniej pracy i badań nad wpływem diety na kondycję psychiczną człowieka.

Badaczka Natasza Campbell-McBridge odkryła zależność między pracą jelit a kondycją psychiczną.

Okazuje się bowiem że dobrze pracujące jelita mają ogromny wpływ na ochronę przed zaburzeniami neuropsychicznymi i problemy z rozwojem. Uważa ona, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszej psychiki, są reakcją obronną naszego organizmu i jego odpowiedzią na problemy z jelitami. Brzmi ciekawie? Owszem, a nazwa też ma swoje znaczenie, ponieważ GAPS to skrót od „Gut and psychology syndrom” w Polsce określany jako „Zespół psychologiczno-jelitowy”.

No dobrze, ale czas wrócić do samej diety. Jak się można domyślać głównym założeniem tej diety jest utrzymanie dobrze funkcjonujących jelit na rzecz naszej kondycji psychologicznej. No dobrze, pewnie zapytacie, historia historią, ale na czym ta dieta w ogóle polega? Otóż dieta ta zakłada, cóż za niespodzianka, całkowite wyeliminowanie z codziennego jadłospisu wszystkich źródeł węglowodanów. Jest to trochę bardziej restrykcyjna dieta pale, ponieważ założenia są dość podobne, z tym, że na GAPS eliminujemy również wszystkie owoce i warzywa, skupiając się na produktach odzwierzęcych.

Początkowo dieta wymaga całkowitego ograniczenia wszystkich produktów poza mięsem.  Z czasem można wprowadzić do codziennego jadłospisu nabiał, ryby, kiszone warzywa, orzechy, oliwę z oliwek oraz co dość zaskakujące – miód. Dodatkowo podstawą tej diety powinien być prawdziwy domowy rosół. 

Czy warto stosować dietę GAPS?

Należy pamiętać, że jest to dieta stosunkowo indywidualna i składa się z paru etapów, podczas których wprowadza się kolejne dozwolone produkty. Oczywiście przykładowy jadłospis będzie niedługo dostępny w sklepie. Nie jest to dieta stricte odchudzająca, więc może się okazać, jeśli nie konsultowaliśmy się z dietetykiem, że dieta ta wcale nie była potrzebna. Jeśli chcesz zmienić swoje zdrowie to należy pamiętać, żeby najpierw skonsultować się ze specjalistą, żeby nasze starania miały pewien większy sens.