Dieta o niskim IG
Wiele z was słyszało pewnie o takim terminie jak Indeks Glikemiczny. Jednak czym on tak właściwie jest to już inna para kaloszy. IG to procentowa wartość informująca tym o ile rośnie stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego produktu w porównaniu do spożycia takiej samej ilości czystej glukozy.
Dzięki znajomości IG możemy oszacować jak po spożyciu danego produktu wzrośnie poziom glukozy we krwi.
Niski indeks glikemiczny to < 55, średni to od 55 do 69,
a wysoki to 70 i w górę.
Wiemy już, że większość diet mających poprawić nasze zdrowie opiera się właśnie na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi. Dochodzimy więc do sedna sprawy czym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym. Mianowicie jest to dieta oparta na jedzeniu produktów o niskim IG (to jest < 55), to znaczy surowe warzywa i owoce (im bardziej poddany obróbce termicznej czy mechanicznej produkt, tym wyższe ma IG) mięso, ryby, jaja czy oleje i nasiona. Należy natomiast unikać produktów przetworzonych oraz słodkich napojów, owoców suszonych, ryżu oraz mąki pszennej. Podczas stosowania tej diety należy również pamiętać o paru ważnych zasadach. Posiłki powinny być regularne, ostatni posiłek minimum 3h przed snem, należy pamiętać o piciu wystarczającej ilości wody oraz nierozgotowywaniu warzyw.
Dieta ta jest skierowana głownie do osób z cukrzycą typu 2, zaburzoną tolerancją glukozy czy hiperlipidemią. Oczywiście jest to również dieta, która pozwala spalić tkankę tłuszczową, a niektóre jej założenia jak unikanie wysoko przetworzonych produktów powinny być stosowane przez każdego z nas.
Czy warto stosować dietę o niskim IG?
Tak. Nie jest co prawda ona aż tak skuteczna jak diety całkowicie ograniczające spożycie węglowodanów, jednak na pewno sprawdzi się u osób chorych na cukrzycę. Jeśli chcesz już dzisiaj zacząć zmieniać swoje życie to zapraszam.